Sånt jag inte hade trott för 15 år sedan

  • 1 min

– att det skulle visa sig inte spela någon roll om man åkte på seglarläger eller inte.

– att det skulle bli tufft att ha hjälm i skidbacken

– att en inte måste ha kostym på jobbet

– att ens smak på människor skulle hänga med när man blev äldre.

– att det skulle vara jättelätt att få tag på sprit och att en ändå inte skulle vara full precis hela tiden.

– att det så småningom skulle ses som en fördel att vara 1,80 lång.

– att jag skulle bo på Söder.

– att en i stora drag har gjort allt som verkar som filmklichéer. Inklusive gått fort och pratat i telefon på en flygplats, druckit paraplydrinkar på en karibisk ö, hoppat in i en gul taxi och sagt ”follow that car” (på väg till en hemmafest i Williamsburg, men ändå),  och lämnat två halvdruckna vinglas på bordet för att attackhångla mot väggen.

– Att musiken jag lyssnade på skulle visa sig vara bra på riktigt.

– att jag fortfarande skulle tycka att det är kul att läsa Klick med Eric.

– att det mesta skulle ordna sig till slut.

– att en skulle tycka att grått hår på killar är skitsnyggt. Och att det fortfarande känns obekvämt att kalla killar ”män”.

– att man känner sig precis likadan inuti och att alla ens kompisar är likadana när de blir vuxna. De får bara mer pengar.

– Att Valborg inte alltid skulle innebära att frysa och dricka folköl  i någon park

Tror eventuellt att de här funderingarna utlöstes av den här låten.